Jsou opravdu tak zázračné, jak se o nich všude mluví nebo je to pouze reklamní tah? Opravdu je možné, aby nám jedna potravina dokázala vyčistit celé tělo? Která by zároveň napomáhala při hubnutí, snižovala hladinu cukru a cholesterolu, zlepšovala stav pleti a jako zázrakem ničila celulitidu? Řeč je o super potravinách, které najdeme v každém regálu s potravinami se zdravou výživou – zelený ječmen, chlorellu, spirulinu.
Co je to vlastně ta superpotravina?
Superpotravinou rozumíme potraviny, které mají vysoký obsah látek, které jsou prospěšné pro náš organismus.
Ječmen, spirulina a chlorella mají jistě mnoho podobných vlastností, ale na první pohled nás zaujme právě brčálově zelená barva nápoje. Může za to Chlorofyl – rostlinné barvivo, které propůjčuje Zeleným potravinám zelenou barvu. Chlorofyl má blahodárný účinek na zdraví, má antibakteriální účinky, pomáhá při hojení ran, popáleninách, ekzémech, chudokrevnosti, má také vliv na plodnost (zejména u mužů), stimuluje srdce, plíce. Dále má blahodárný účinek na trávení – podporuje peristaltiku a potlačuje růst patogenních bakterií v tlustém střevě, působí protizánětlivě a má pozitivní účinek na krvetvorbu. Chlorofyl má podobné vlastnosti jako hemoglobin.
Mezi další superpotraviny se řadí třeba také ryby, vejce, bobulovité ovoce, ořechy a semena.
Způsob konzumace
Zelené potraviny můžeme konzumovat buď ve formě kapslí nebo sypkého prášku, který můžeme přidávat do nápojů či jídel. Na trhu existuje mnoho těchto produktů od různých výrobců a často se od sebe liší i cenou. Ta se pohybuje kolem 180-1159 Kč, cena se liší dle kvality produktu.
Kontraindikace
Potraviny by neměly být konzumovány, pokud pacient chodí na radioterapii, protože zelený ječmen působí jako silný antioxidant a při ozařování by mohlo dojít ke snížení účinku radioterapie. Během chemoterapie mohou být potraviny konzumovány, ale vždy konzultujte užívání tohoto doplňku stravy se svým lékařem. Dále bychom neměli užívat tyto potraviny po operaci žaludku, střev, při alergiích na zelené potraviny, při zánětech žil a plicní embolii či transplantaci orgánů.
Nyní si pojďme krátce představit konkrétní produkty.
Zelený ječmen
Zelený ječmen se používá například při přípravě piva nebo melty. Sklízí se, když je ještě zelený a mladý, protože v této době obsahuje nejvíce živin. To je zhruba v době, kdy má rostlina výšku 20-25 cm. Následně se listy ječmene sklidí, vylisují a vznikne kapalný extrakt, který se suší při teplotě 31 °C. Tím vzniká prášek, který již známe z obchodu.
Obsahuje aminokyseliny, které jsou stavebními jednotkami bílkovin a jsou důležité pro tvorbu a obnovu buněk a tkání a působí na normální funkci imunitního systému. Dále podporuje hojení ran a má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Zelený ječmen je výborný antioxidant, napomáhá dstraňovat volné radikály z těla, zlepšuje kvalitu spánku. Podporuje imunitní systém, odstraňuje pálení žáhy i překyselení organismu způsobené nevhodnou stravou (snižuje vznik civilizačních chorob). Tím významně podporuje růst správné střevní mikroflóry a naopak potlačuje rozvoj plísní a kvasinek. Dále také zlepšuje kvalitu pleti (akné, ekzémy, atopickou dermatitidu), stav vlasů a nehtů.
Působí proti křečím, je vhodný i pro diabetiky a neobsahuje lepek. Obsahuje velké množství vitamínů (vitamíny C, E, B1, B2, B6, beta-karoten, kyselinu listovou) a minerálů (draslík a selen), enzymů, ale také vlákninu. Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, snižuje chuť k jídlu a pročišťuje trávicí trakt od škodlivých a toxických látek. Pokud budeme ječmenem potírat rány, popáleniny či vředy, budou se nám rychleji hojit.
Ječmen by se měl rozpouštět ve vodě do 45 °C, při vyšší teplotě by mohlo dojít ke snížení či zničení účinných látek. Ze stejného důvodu by se neměl míchat kovovou lžičkou.
Chlorellavulgaris (pyrenoidosa, říční řasa)
Jedná se o jednobuněčnou sladkovodní řasu, která je veliká 2 až 10 μm. Skládá se z důležitých živin – 45 % bílkovin, 20 % tuků, 20 % sacharidů, 10 % minerálních látek a vitaminů. Obsahuje nejen vitaminy B-skupiny, vitamin C a E a vitamin B12, ale také vlákninu. Ta čistí tlusté střevo od toxických látek tak, že škodliviny na sebe naváže a odstraní z organismu. Podporuje imunitu, zabraňuje množení škodlivých bakterií a podporuje růst těch prospěšných. Má také prokazatelné antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Dále jsou chlorelle přisuzovány účinky jako je snižování krevního tlaku nebo zlepšení citlivosti na inzulín. Působí na fyzické a duševní zdraví, napomáhá zlepšovat paměť. Dokonce posiluje zrak a zabraňuje vzniku šedého zákalu. Omlazuje organismus, zvyšuje sexuální výkonnost, podporuje trávení, snižuje zánětlivé reakce. Chlorellu by měli užívat lidé, kteří mají problém s játry, kouřením či alkoholem. U pacientů užívající warfarin může zvýšit krevní srážlivost a snížit jeho účinek. Chlorellou se nedá předávkovat a může se užívat i dlouhodobě.
Spirulina
Spirulina je modrozelená vláknitá sinice (řasa), která žije v teplých a sladkých vodách. Název má odvozen od toho, že vytváří kolonie spirálového tvaru. Obsahuje přibližně 65 % lehce stravitelných rostlinných bílkovin. Obsahuje vitamíny B-skupiny, dále minerály sodík, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek a jód, proto je vhodná také při hypofunkci štítné žlázy. Kromě zeleného barviva – chlorofylu, obsahuje také fytocyanin, což je modré barvivo. Spirulina pomáhá posilovat imunitní systém, podporuje krvetvorbu, zlepšuje střevní mikroflóru, čímž pozitivně ovlivňuje tělesnou váhu, odstraňuje z těla škodlivé látky a má silné antioxidační účinky. Spirulina působí na správnou funkci mozku a srdce. Snižuje hladinu cholesterolu a udržuje správnou hladinu cukru v krvi, zlepšuje zrak, navíc napomáhá k dobrému stavu vlasů a nehtů.
A proč mají vliv na hubnutí právě zelené potraviny?
Odpověď je vlastně jednoduchá – protože potlačují růst škodlivých a patogenních bakterií a podporují růst těch správných, čímž zlepšují trávení, vstřebávání živin. Pokud mají střeva správně pracovat, musí obsahovat prospěšné bakterie pro náš organismus.
Dále obsahují vlákninu, která nám očišťuje střeva a zlepšuje také pohyb střev (peristaltiku). Určitě nezačneme hned hubnout, pokud zařadíme do jídelníčku tyto potraviny, ale mohou nám pomoci vytvořit správné prostředí ve střevech, které může mít vliv na urychlení hubnutí. Lidé s nadváhou či obezitou často mívají právě nižší množství prospěšných bakterií oproti lidem s normální hmotností. Neboť náš střevní mikrobiom závisí na tom, co jíme. U obezity a nadváhy chybí lidem v jídelníčku často zelenina, ovoce, mléčné výrobky, které jsou důležité právě pro naše střeva. K redukci hmotnosti je samozřejmě nejdůležitější změnit celkově svůj jídelníček a zařadit pohybovou aktivitu.
Určitě je dobré konzumovat zelené potraviny s rozumem, rozhodně bych je nebrala jako doplňky stravy, které nás zázračně vyléčí, či díky kterým sami zhubneme. Pokud jde o detoxikaci, náš organismus se detoxikuje 24 h denně, kůží, plícemi, játry. Tyto potraviny mohou pomoci tělu k rychlejšímu očištění, ale rozhodně nenahradí funkci těchto orgánů. A když se zamyslíme, tak v konečném důsledku je to pouze náš imunitní systém, který je schopen bojovat s viry, bakteriemi a nemocemi, ale pokud mu nabídneme lepší prostředí, může se z nemoci dostat dříve.
Přikláním se k tomu, že přidáním zelených potravin můžeme zpestřit kvalitu jídelníčku, neboť jak už bylo řečeno, obsahují prospěšné živiny pro naše tělo. Ostatní uváděné účinky také nejsou úplně k zahození, ale rozhodně je nedoporučuji jako náhradu léků a léčby. Sama ze své zkušenosti můžu říct, že pravidelnou konzumací zeleného ječmene se mi zlepšila kvalita pleti a vlasů, trávení a možná i nálada 🙂. Ale to je můj subjektivní názor. Nikomu je nenutím, ale pokud budete mít chuť, klidně vyzkoušejte.
Budeme se těšit na Vaši zpětnou vazbu ohledně účinků zelených potravin na Váš organismus.
Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka