Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Keto dieta, low carb dieta, proteinová dieta

Keto dieta, low carb dieta, proteinová dieta

Valí se to na nás ze všech stran. Po novém roce je to slyšet snad z každé druhé reklamy v televizi či na internetu. Řeč je o keto dietách/low carb dietách, nebo-li také proteinových dietách, které jsou prezentovány jako zázrak na hubnutí. Pojďme se společně podívat na to, co za tím stojí.

V prvé řadě si pojďme říci, v čem keto dieta spočívá. V jednoduchosti řečeno, tato dieta je založená na omezení sacharidů v našem jídelníčku. Sacharidy se společně s bílkovinami a tuky řadí mezi základní složky výživy. Můžeme je rozdělit na komplexní, ty najdeme v pečivu, přílohách, ovesných vločkách a na jednoduché, které ještě můžeme rozdělit na přirozeně obsažené v potravinách (v ovoci a mléčných výrobcích) a na cukry přidané, kam se řadí cukr bílý, třtinový, cukrářské výrobky, sladkosti apod. Sacharidy slouží hlavně k tomu, aby náš mozek a svaly měly energii. Pokud máme v jídelníčku málo zastoupené sacharidy, naše tělo se cítí unavené, jsme podráždění a vyčerpaní.

Keto dieta je odvozena od slova ketóza. Je to stav organismu, kdy je zvýšená hladina ketolátek v krvi, to nastává při tzv. ketogenezi. Tělo začne využívat jako zdroj energie ketolátky, které si vytvoří z tukových zásob jako náhradu sacharidů. Ketolátky se tvoří v játrech, když poklesnou zásoby glykogenu.

Glykogen je spojení několika molekul glukózy (cukru). Ve formě glykogenu je uložena zásobní energie sacharidů,(okamžitý zdroj energie), který je uložen ve svalech a v játrech. Pokud jsou zásoby glykogenu vyčerpané, tělo využívá jako zdroj energie bílkoviny a tuky. Do bílkovin řadíme mléko a mléčné výrobky, maso, ryby, vejce a luštěniny. Mezi hlavní zdroje tuků řadíme tuky a oleje, ořechy, semena, ryby, vajíčka, maso.

Nevýhody keto diety

Není dlouhodobě udržitelná. Jako každá dieta, která není dodržována, nemůže být úspěšná. Tedy pokud dietu porušíme, dochází k nárůstu hmotnosti. Velice často se s nárůstem hmotnosti objeví i jojo efekt. Ten nastává v případě, že když se dostaneme na vysněnou váhu, často se vrátíme ke svým dřívějším stravovacím návykům. V případě keto diety zařadíme opět sacharidy. Poté nastává klasický kolotoč, nárůst hmotnosti opět dieta apod.

Při keto dietě se může na začátku objevovat únava vedoucí až k vyčerpání, bolesti hlavy a migrény – je to způsobeno právě nedostatkem sacharidů ve stravě. Dále můžeme být více náladoví, podráždění a mít větší sklony k depresím. Dalším problémem, se kterým se setkáváme u keto diety, jsou vyšší hladiny cholesterolu, neboť sacharidy nahrazujeme zejména bílkovinami, které obsahují velké množství tuku. Náš dech může být cítit po acetonu, který je vedlejším projevem ketózy.

Další nevýhodou této diety může být i cena – pokud se rozhodneme pro předpřipravené produkty v prášku (jsou to speciální proteinová jídla) a není to zrovna nejlevnější záležitost. Jak už bylo řečeno, v pečivu a přílohách (těstoviny, brambory, rýže, pekárenské výrobky) najdeme komplexní sacharidy, ty obsahují vlákninu. Pokud omezíme toto množství výrazně, můžeme snížit i její příjem.

Keto dieta/lowcarb dieta rozhodně není vhodná pro každého. Do této diety by se rozhodně neměli pouštět lidé s cukrovkou, poruchou metabolismu tuků, těhotné a kojící ženy.

Výhody keto diety

Mezi hlavní výhody keto diety se řadí tedy zejména výrazné snížení hmotnosti za velmi krátkou dobu. Ale rozhodně to není nejlepší způsob, jak shodit přebytečná kila a tento způsob stravování rozhodně není dlouhodobě udržitelný.

Keto diety se někdy využívají před operacemi, kde je třeba rychlé zhubnutí, vše ale probíhá pod lékařským dohledem.

A proč keto dieta funguje?

Keto dieta je v podstatě dieta jako každá jiná. Dieta nás nikdy nenaučí správnému stravování, spíš nám omezí/zakáže výběr potravin. Pokud začneme držet jakoukoliv dietu – začneme se více kontrolovat, hlídáme si množství konzumovaného jídla, začínáme jíst pravidelněji a víc dbáme i na pitný režim. Mezi doporučení lowcarb/keto diety patří pravidelnost v jídle, dodržování právě pitného režimu – volit bychom měli 2-3 l neochucené vody.

Konzumace zeleniny (pouze z povolených druhů) nejméně v množství 300-500 g/den, nejlépe až 1 kg. Zeleninou převážně nahrazujeme přílohy nebo ji konzumujeme mezi jídly. Většina lidí má celkově v jídelníčku málo zeleniny. Pokud zeleninou nahradíme přílohy, které jsou složeny ze sacharidů, dochází samozřejmě ke snížení hmotnosti, neboť zelenina se skládá z velkého množství vody, vitaminů, minerálních látek, ale hlavně z vlákniny, která má úžasnou schopnost – zasytí nás. Proto si myslíme, že nepotřebujeme sacharidy. Navíc takto konzumujeme převážně bílkoviny se zeleninou.

Bílkoviny mají ze všech živin největší sytivost – tudíž budeme déle sytí. Hlavně se klade důraz na omezení potravin, které obsahují sacharidy, takže pokud z jídelníčku vyřadíme všechny sladkosti, slanosti, uzeniny, lahůdkářské výrobky, alkohol, limonády, džusy – je snad samozřejmé, že nám hmotnost začne klesat.

A je to opravdu tak, že se po sacharidech přibírá? NE!!! Jednou pro vždy ne! Přibírá se zejména ze špatného složení stravy a nedostatku pohybu, a dalších mnoha důvodů, ale rozhodně nemůžeme všechno svádět na sacharidy! Samozřejmě, že pokud se v našem jídelníčku vyskytuje nadbytek jednoduchých sacharidů, určitá predispozice k nárůstu hmotnosti určitě je. Nevím, proč je nyní velký boom na všechno nalepovat slovo protein, aby produkt vzbudil zdání „lepší, kvalitnější a dietní“ potraviny. Je potřeba si uvědomit, že k tomu, aby byla dieta účinná, většinou potřebujeme všechny složky výživy. Tak to prostě je.

Asi se budu opakovat, ale pokud někdo chce dlouhodobě snížit hmotnost a následně si ji udržet, je zapotřebí změnit celkově životní styl a ne jen chvíli držet dietu. Jídelníček by měl být pestrý, měl by obsahovat správný podíl základních živin a dostatek minerálů a vitamínu. A samozřejmě nesmíme zapomínat na pohyb.

A jen taková malá rada, pokud najdete dietu, která je rychlá a jednoduchá, věřte, že tudy cesta asi nejspíš nepovede.

Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11