Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Jak moc je důležitý spánek pro hubnutí?

Jak moc je důležitý spánek pro hubnutí?

Nedostatek spánku jde ruku v ruce s rychlým životním stylem moderní doby. Tím, že se ochuzujeme o spánek zvyšujeme pravděpodobnost vzniku mnohých onemocnění. Pro naše tělo i mysl je kvalitní spánek nepostradatelný – o tom není pochyb. Jeho základní funkci zahrnuje regeneraci celého naše organismu. Nespavost pak může způsobit problémy s pamětí, soustředěním, fyzickým výkonem, produktivitou, nebo učením.

Nedostateka spánku a vliv na naše tělo

Kardiovaskulární systém

Nezdravý spánek = nezdravé srdce.

Ve středním věku, kdy naše tělo začíná scházet a naše zdraví se postupně zhoršuje, se dopad nedostatečného spánku na KV systém zesílí. Srdce při nedostatku spánku tak závažně trpí zčásti také kvůli krevnímu tlaku. I malý úbytek spánku dokáže napumpovat tlak do cév v celém těle, a tak je roztahávat a vyčerpávat. 1 noc mírného úbytku spánku, byť jen o 1 h nebo dvě – postupně zrychlí srdeční stahy a značně zvýší systolický tlak v krevním řečišti – dále jde o zvýšené namáhání věnčitých tepen kolem srdce. Když srdce trpí nedostatkem spánku, začne bít rychleji – objem krve pumpovaný krevním řečištěm se zvýší a současně stoupne i krevní tlak. Zároveň se projeví také chronický nárůst stresového hormonu kortizolu, jehož spouštěčem je sympatická nervová soustava – to pak vede k zúžení krevních cest vedoucí ještě k výraznějšímu vzestupu krevního tlaku.

Diabetes alias cukrovka

U zdravého jedince se při zvýšení hladiny hormonu inzulinu aktivují v těle buňky, aby rychle vstřebaly glukózu z krevního řečiště, jak je ostatně obvyklé po každém jídle. Buňky řízené inzulinem rozevřou na svém povrchu zvláštní kanálky fungující jako neskutečně efektivní strouha u silnice při průtrži mračen. Nemají problém vypořádat se s přívalem glukózy ženoucí se tepnami a zabraňují nebezpečné záplavě krevního řečiště cukrem. Přestanou-li však buňky vašeho těla na inzulin reagovat, nedokážou účinně vstřebávat glukózu z krve. Stejně jako ucpaná strouha u silnice se rostoucí příval cukru v krvi nedaří vrátit zpět na bezpečnou úroveň. Tomuto stavu se říká hyperglykemie. Ve stavu spánkové deprivace buňky neústupně odolávaly pokynům inzulinu a odmítaly otevřít své povrchové kanálky. Buňky nebezpečně vysokou hladinu glukózy spíše odpuzovaly, než aby ji vstřebávaly. Strouha podél silnice byla dokonale uzavřená, což vedlo k rostoucímu přílivu cukru do krve a k prediabetickému stavu.

Obezita

Nedostatek spánku v rámci obezity souvisí především vylučováním hormonu ghrelinu (hlad) a leptinu (sytost). Nedostatek spánku snižuje koncentraci leptinu a zvyšuje produkci hladiny ghrelinu – pocit hladu. Při nedostatečném spánku se nám zvyšuje příjem energie (až 300kcal za den) – v součtu za rok se jedná i o 4-7 kg/ rok.

Co se stane, když budeme spát méně než 6-7 hodin denně?

  • oslabení imunitního systému – máme dvojnásobně vyšší riziko onemocnění rakovinou,
  • rozvinutí Alzheimerovy choroby,
  • rozvoj prediabetu,
  • stoupá riziko ucpání a kornatění cév – s tím spojené kardiovaskulární onemocnění, mrtvice a městnavé srdeční selhání
  • nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu, a to zvyšující se hladinou hormonu navozující hlad a zároveň potlačující tvorbu hormonu, který spouští pocit nasycení.

Tipy pro zdravý spánek

  1. Dodržujte pravidelný spánek. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Lidé jsou od přírody nastavení jako vyznavači návyku, a proto se obtížně přizpůsobují změnám ve vzorech spánku. Víkendové dospávání nikdy plně nenahradí nedostatek spánku nahromaděny během týdne, jen vám ztíží pondělí vstávání.
  2. Cvičení je skvělá věc, ale ne příliš pozdě večer. Snažte si každý den dopřát min. 30 minut PA, ale nikdy ne později než 2–3 h před spaním.
  3. Vyhněte se velkým porcím těžkých jídel a nápojů pozdě večer. Lehčí svačina není na škodu, ale vydatné jídlo může tělo zaměstnat trávením narušujícím spánek. Nadměrné požívání tekutin v průběhu noci může způsobit časté vstávání kvůli močení.
  4. Dejte si před spaním horkou koupel. Pokles tělesné teploty potom, co vylezete z vany, vám dodá pocit ospalosti. Díky koupeli se pravděpodobně budete cítit uvolnění a ukolébaná, tudíž i připravení spát.
  5. Neležte bdělí posteli. Pokud v posteli strávíte více než 20 minut a pořád se vám nechce spát nebo začínáte cítit úzkost či obavy, vstaňte a věnujte se nějaké uklidňující činnosti.

Mgr. Zuzana Malčíková, nutriční specialistka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11