Články

Novinky a zajímavosti o zdravé výživě

Dieta podle krevních skupin – opravdu funguje?

Dieta podle krevních skupin – opravdu funguje?

Dnes se pojďme podívat na dietu podle krevních skupin. Zakladatelem této diety je americký lékař a přírodní léčitel Dr. Peter D‘Adamo. Účelem je vyloučení nevhodných potravin a zařazení vhodných dle naší krevní skupiny, podle kterých budeme hubnout. Měli bychom tedy konzumovat potraviny, které jsou pro nás podle genetiky nejvhodnější. Podle Dr. Peter D‘Adamo vznikla každá krevní skupina v určitém období vývoje lidstva a podle toho tedy nese genetické informace o životním stylu a podmínkách v období, ve kterém vznikla (měli bychom tedy konzumovat takovou stravu, jakou jedli naši předkové v době, ve které žili). Podle něj máme každý jiné trávení a umíme využívat jinak jednotlivé zdroje energie.

Máme 4 základní krevní skupiny – 0, A, B, AB. Každá krevní skupina má svůj antigen, např. skupina A má antigen A, skupina B antigen B atd., díky němuž tělo rozpoznává cizorodé látky, na které následně náš imunitní systém reaguje. V České republice je nejběžnější skupina A, ve světě spíše 0, naopak nejméně častá je skupina AB. Krevní skupinu dědíme po rodičích.

Skupina 0

Jedná se o nejstarší krevní skupinu. Tito naši předci byli lovci či sběrači. Jedli zejména maso, neměli k dispozici mléčné výrobky ani výrobky z mouky. Trávicí systém lidí s krevní skupinou 0 prý produkuje velké množství žaludečních kyselin, a proto je údajně optimálně uzpůsoben k trávení masa. Jídelníček by měl obsahovat převážně bílkoviny, dále zeleninu a ovoce. Jídelníček by se měl tedy skládat z libového masa, zejména z drůbeže a ryb, dále by měl být obsahovat vajíčka, z olejů bychom měli volit olej olivový a ze zeleniny preferovat listovou. Jídelníček by měl být bohatý na ovoce, některé publikace dokonce udávají, že pokud chceme rychle snížit hmotnost, máme chléb nahradit ovocem, především švestkami (křížaly) a fíky. Neboť lepek je důvodem přibírání na váze. Vyhnout bychom se měli celkově obilovinám, ale také luštěninám, jako jsou čočka a fazole. Dále bílému zelí, květáku a růžičkové kapustě.

Skupina A

Majitelé krevní skupiny A jsou považováni za potomky zemědělců a pěstitelů. Jejich předci se živili zemědělstvím, neměli moc přístup k hospodářským zvířatům. Pokud ano, maso a mléčné výrobky se v jejich jídelníčku vyskytovaly spíše výjimečně. Proto u lidí s touto krevní skupinou konzumace masa údajně zpomaluje metabolismus a následně dochází k ukládání přebytečné energie do tukových zásob. Je to způsobeno nedostatečnou produkcí žaludeční kyseliny, která napomáhá k trávení masa. Potomci zemědělců mají tedy velmi citlivý trávicí systém, těžko tráví bílkoviny a tuky. Tomu je tedy uzpůsobená strava – měla by být bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu, z bílkovin zařazujeme především bílkoviny rostlinné a v malých porcích ryby. Dieta pro krevní skupinu A je víceméně vegetariánská strava. Zařazujeme tedy čočku, zelené fazolky, sóju, tofu, arašídy, dýňová semínka, brokolici, mrkev, špenát, česnek, švestky, ale i ananas, ostružiny, meruňky, fíky, grapefruity a citrony. V jídelníčku by se nemělo vyskytovat maso, ryby, plnotučné mléko a mléčné výrobky, máslo, papriky, olivy, brambory, batáty, bílé zelí, kukuřice, melouny, mango, papája, banány a pomeranče. V malých množstvích můžete zařazovat kuřecí maso, lněný a olivový olej, jogurt, kefír, vejce a z obilovin – pšenici.

Skupina B

Předci těchto lidí patřili mezi kočovné pastevecké kmeny, kteří bývají nazývání tzv. Nomády. Jejich trávicí systém je uzpůsoben smíšené stravě – měla by obsahovat maso, obilí, ovoce a zeleninu. Krevní skupina B je jako jediná schopná tolerovat mléko a mléčné výrobky. Lidé s touto krevní skupinou mohou konzumovat zeleninu, ovoce, ale i většinu druhů mas. Dále mléčné produkty, olivový olej, výrobky ze špaldy, rýže, ovsa, listovou zeleninu, ananas, švestky a hroznové víno, ostrá koření jako je kari, kajenský pepř, křen a zázvor.

Z jídelníčku by mělo zmizet kuřecí a vepřové maso, tvrdý sýr, arašídy, sezamová a slunečnicová semínka, pohanka, kukuřice, žito, pšenice a výrobky z nich. Dále rajčata, olivy, kaki, granátová jablka, fíky, škrob, skořice a kečup. V malých množstvích jsou přijatelné krůta, losos, lněný olej, přepuštěné máslo, tofu, těstoviny a rýže, brambory a bílé zelí. V minimálních množstvích je přípustná i melasa a med, bílý a hnědý cukr a čokoláda.

Skupina AB

Vlastníci krevní skupiny AB jsou smíšení konzumenti. Jedná se o nejmladší krevní skupinu, která kombinuje stravovací zvyklosti krevních skupin A a B. Jejich trávicí systém nejlépe zpracovává vegetariánskou stravu, některé mléčné výrobky, ale i ryby a v přiměřeném množství červené maso. Jídelníček by se měl tedy skládat z ryb, z mléčných výrobků jako je jogurt, kefír a zakysaná smetana, dále jsou vhodná vejce, lněná semínka a olivový olej. Tato krevní skupina dobře toleruje čočku, sóju, tofu a rýži. Z obilovin – oves a žito, zelenou zeleninu a ananas. Z jídelníčku by mělo zmizet hovězí a kuřecí maso, z obilovin pohanka, kukuřice. Dále lískové ořechy, sezamová semínka, avokádo, paprika, banány, mango, rebarbora. Například pomeranče údajně u krevní skupiny AB narušují vstřebávání minerálů v trávicím traktu a dráždí citlivou sliznici žaludku. V malém množství můžete zařadit libové jehněčí, skopové, zvěřinu, králíka, přepuštěné máslo, arašídy, výrobky ze špaldy, rajčata, ocet, cukr, čokoládu, červené a bílé víno a pivo.

A jaký si z toho ohledně diety dle krevních skupin udělat závěr?

A proč to tedy funguje? A funguje to vůbec? Myšleno redukce hmotnosti? Je určitě nutné brát v potaz, že tato dieta nemá žádné lékařské opodstatnění. Stále neexistuje studie, která by dokázala, že strava a krevní skupiny spolu nějak souvisí. Jako každá dieta, tak i dieta podle krevních skupin v podstatě spočívá v tom, že si lidé hlídají, co a v jakém množství konzumují. Pokud se podíváte pozorně na výběr potravin, jedná se především o běžné potraviny, nejsou zde zpracované potraviny, polotovary a podobně (fastfood). Dlouhodobě udržitelná je pouze pro lidi s krevní skupinou, která toleruje výběr potravin, které má dotyčný rád a nebude se muset dlouhodobě omezovat. Mezi hlavní nevýhody diety podle krevních skupin patří zejména to, že některé krevní skupiny diskriminují určité druhy potravin, tudíž může být jídelníček chudý, deficitní na důležité živiny. Já mám krevní skupinu 0 (zemědělec) – mám ráda mléčné výrobky, sýry, do jídelníčku pravidelně zařazuji i luštěniny a pečivo, i když je to u této skupiny zakázané (vede k nárůstu hmotnosti) – hmotnost mám normální.

U diety se také udává, že pokud chceme snížit hmotnost, máme se vyhnout obilninám, neboť lepek v nich obsažený vede k nárůstu hmotnosti, ale že ho můžeme nahradit sušeným ovocem. Smysl to nedává, neboť pečivo obsahuje komplexní sacharidy. Pokud budeme nahrazovat pečivo sušeným ovocem, přijmeme najednou mnoho jednoduchých sacharidů, z toho důvodu by se měl příjem ovoce spíše omezovat a vždy by měly převyšovat v našem jídelníčku komplexní sacharidy.

Rozhodně nechci, abyste tento článek brali jako výživové doporučení, spíše by Vám měl otevřít oči. Protože pokud někdo chce dlouhodobě snížit hmotnost a následně si ji udržet, je zapotřebí změnit celkově životní styl a ne jen chvíli držet dietu. Jídelníček by měl být pestrý, měl by obsahovat správný podíl základních živin a dostatek minerálních látek a vitamínu. Pokud si nevíte rady, je mnohem lepší se svěřit do rukou odborníků (např. nutričních terapeutů).

Závěrem bych chtěla říci, že samozřejmě zdravý životní styl nespočívá pouze ve stravě, je zapotřebí si najít kladný vztah k pohybu, zařadit takový, který budete dělat rádi, pro potěšení. Ne pouze za účelem snížení hmotnosti. Dále dostatek spánku, relaxace, a hlavně hodně sebelásky a sebepřijetí. 😊

Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka

Začnete žít zdravě

Potřebujete se s námi spojit? Chcete si domluvit schůzku? Nebo si jen nevíte s něčím rady? Kontaktujte nás a naši specialisté vám rádi pomohou.

Napište nám
Zavolejte nám

+420 725 548 789

Navštivte nás

Lékařský dům Géčko
České Vrbné 2403
České Budějovice 370 11