O našich jídelníčcích se dá říct, že je v nich ryb jak šafránu. Těžko říct, čím je to způsobeno, že je rybí maso tak málo oblíbené. Pravidelně, tedy v těch lepších případech, se vyskytuje ryba na talíři na Štědrý den a ne zrovna v té nejlepší technologické úpravě a kombinaci. Řeč je o tradičním českém vánočním pokrmu – o smaženém kaprovi s bramborovým salátem. Můžeme se pouze domnívat, že důvodem jsou drobné kosti, kterých je v rybách poněkud více než v ostatních druzích mas. Nebo je za to odpovědná specifická vůně a chuť? Cena? Nebo prostě nejsme zvyklí konzumovat ryby, automaticky zařazujeme drůbeží druhy mas, hovězí a vepřové. Konzumace ryb je v naší republice nízká i přesto, že má mnoho benefitů, které jsou prospěšné pro naše tělo.
Výhody konzumace rybího masa
Začněme tedy bílkovinami. Jakékoliv maso je kvalitním zdrojem bílkovin, ani rybí maso tedy není výjimkou. Ale ryby, na rozdíl od ostatních druhů mas, jako jediné obsahují nenasycené mastné kyseliny. Běžné druhy mas jsou naopak bohaté na nasycené mastné kyseliny, které mohou napomáhat vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Nasycené mastné kyseliny najdeme převážně v živočišných produktech.
Ryby jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin (DHA kyselina dokosahexaenová, EPA eikosapentaenová), které patří do skupiny polynenasycených mastných kyselin. Tyto jsou esenciální, to znamená, že si je naše tělo nedokáže vytvořit a je odkázáno na jejich příjem potravou. Omega 3 mastné kyseliny nám napomáhají snižovat celkový cholesterol i LDL cholesterol (špatný, zlý), naopak zvyšují HDL cholesterol (dobrý, hodný). Zařazením ryb do jídelníčku předcházíme vzniku civilizačních onemocnění, zejména snížení rozvoje kardiovaskulárního onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév.
Dále nám konzumace ryb napomáhá k udržení normálního krevního tlaku. Podílí se na správné funkci nervové soustavy a činnosti mozku. Zlepšuje citlivost na inzulín a tím předchází rozvoji diabetu II. typu. Zlepšuje i činnost štítné žlázy.
Ryby jsou bohatým zdrojem vitamínů rozpustných v tucích, především vitaminu D, ale také vitaminu A, B12 a nesmíme zapomenout z minerálů na zinek, fosfor, selen a na jód, který je obsažen také v mořských rybách. Konzervované ryby s měkkými kostmi – například sardinky – obsahují vápník, který napomáhá k pevnosti kostí a bez vitaminu D se nevstřebá. Některé druhy ryb (např. štika, candát, mečoun) mohou obsahovat ve větším množství toxické látky, jako je rtuť nebo kadmium, proto se jejich konzumace nedoporučuje těhotným ženám.
Pozor, ryby a mořské plody se řadí mezi alergeny a mohou vyvolat těžkou alergickou reakci nebo dokonce anafylaktický šok. Proto by na tyto potraviny měli být lidé opatrní. Zejména rodiče dětí, kterým se maso do jejich jídelníčků zařazuje poprvé.
A jak často bychom tedy měli ryby jíst?
Ryby by měly být v našem jídelníčku zastoupeny minimálně dvakrát týdně. Střídat bychom měli různé druhy ryb, a to jak mořské, tak sladkovodní, dále tučné i méně tučnější, ale také střídání technologické přípravy. Minimálně jednou týdně by měla být zařazená ryba čerstvá a jednou týdně konzervovaná. Právě konzervovaná ryba je ideální variantou, pokud není možnost (třeba i z finančního hlediska) zařazovat ryby čerstvé, dále můžeme zařadit ryby mražené, v dnešní době nalezneme i mražené rybí maso ve vysoké kvalitě.
Ryby nemusíme konzumovat tedy pouze pečené nebo smažené, můžeme z nich připravit polévku, pomazánku, zařadit je můžeme i při přípravě salátů a tataráků. Další výhodou je, že se rybí maso se řadí mezi lehce stavitelné, proto ho připravíme za krátkou dobu a není potřeba při zpracování vysokých teplot.
Dopřejme tedy našemu tělo pravidelnou dávku rybího masa. Udělejme alespoň něco málo pro naše tělo. Benefitů je nespočet, od zdravotních výhod po rychlou přípravu pokrmů.
Závěrem bych Vám chtěla popřát, aby byla čerstvá ryba minimálně na té štědrovečerní tabuli i se šupinkou pod talířem pro štěstí. Ze srdce Vám přeji příjemné prožití Vánočních svátků v okruhu svých nejbližších a pohodový vstup do nového roku.
Bc. Anna Danielová, nutriční terapeutka